Програмата "Хоризонт Европа" за научни изследвания и инвестиции в иновации за периода от 2021 г. до 2027 г. ще бъде с общ бюджет от 95 милиарда евро. Основните промени за новия програмен период настъпват в стълб две и три от структурата на програмата, а на 18 декември е било решено за стълб едно, където са инвестициите във фундаментални науки, да бъдат заделени 25 млрд.евро. Това заяви доц. Евгени Евгениев, първи секретар в сектор "Наука" в постоянното представителство на България в ЕС, в предаването "Бизнес старт" с водещ Живка Попатанасова.
По думите на госта първите конкурси по новата програма, която влиза в сила от януари 2021 г., могат да се очакват след април.
"Амбицията на Европа да се превърне в световен лидер в иновациите и науката, като коронавирусът спомогна много за увеличаването на вниманието на обществото към учените“.
Евгениев заяви, че се планира около 3% от БВП на Европейския съюз да бъдат отделени за научна дейност.
„Към момента са заделени 2,18% и това ни прави изоставащи от Корея, Япония и САЩ а веднага след нас се нарежда Китай“, каза гостът.
"В Европа се забелязва значително иновационното разделение между Изтока и Запада. „Хоризонт Европа“ се опитва да запълни тази пропаст“, обясни гостът пред Bloomberg TV Bulgaria.
Много важно перо е бюджетът за т.нар разширяващи държави, сред които е и България, коментира Евгениев.
Гостът заяви, че сега за страната ни е много важно повишаването на експертизата на национално ниво и увеличаване на капацитета за работа по проекти. Евгениев даде примери за възможни проекти в България и акцентира на ролята на местните иновационни лидери.
Сред възможните проекти, които доц. Евгени Евгениев изброи, са вече обявеното изграждането на парк за мехатроника и чисти технологии в Габрово; в Бургас и Русе могат да бъдат изградени дигитални хъбове; Варна може да заложи на медицината, информационните технологии и креативната индустрия; Стара Загора може да търси успех в изграждането на биотехнологичен център, а Пловдив има силен център за аграрни научни изследвания.
Целия разговор вижте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия търси откъде да купи бензин "на приемливи цени"
Оценката на „Великолепната седморка“ се свива с 2,3 трлн. долара заради страховете около AI
Министърът на туризма: Секторът отчита 6% годишен спад за полугодието
SOFIX затвори последната сесия за месеца с ръст от 0,19%
Британският автомобилен сектор е заплашен от 1,4 млрд. паунда нови разходи около Brexit
Преходният период на MiCA приключва с две регистрирани у нас фирми
Янкулов за Пламен Тончев и Олег Невзоров - кой взима решенията в държавата
Шестима души пострадаха при инцидент с "банан" край Ахелой
Пламен Димитров, КНСБ: 700 млн. евро по-малко за заплати, автоматизмът в силовите ведомства да отпадне
Централна емисия
Нинова: Бюджетът е недоносче на некомпетентни хора, олигархичният модел се прегрупира зад Радев
Централна емисия
Левски загря за ШЛ с разгром над сърби, нов блесна с гол
НА ЖИВО: Кот д'Ивоар - Норвегия 0:1
Левски – Радник 5:0
Край на една епоха! Димитър Илиев слага край на кариерата си
Куман хвърля оставка заради провала на Нидерландия
Свързват национал на Еквадор със секси певица + СНИМКИ
5 растения, които да отглеждате на сенчеста тераса
Асцендентът – какво разкрива за вас
15 мъдри български поговорки за трудни моменти
Пухкав японски чийзкейк
Месечен хороскоп за юли 2026
Психологът Виктория Дякова: Признаците на тревожност са гадене, нервен стомах, треперене
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Спартак (Варна) привлече юноша на Левски
Представят структурите на МВР за професионалния празник на министерството във Варна
Пуснаха нови 10 000 застрашени есетри в Дунав
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света
Учените са озадачени: Откриха една от най-големите структури във Вселената
Разминаване: Кога ще се случи първият безпилотен полет на индийския кораб „Гаганян“